Svätý pavúk

Holy Spider

Dráma/krimi/triler, Dánsko/Nemecko/Švédsko/Francúzsko
2022, 116 min, v pôvodnom znení (perzsky) s českými titulkami

08. február 2023, 19:00
DCP 2D

Novinárka sa vydáva do temného podsvetia posvätného iránskeho mesta Mašhad, aby vyšetrila sériové vraždy sexuálnych pracovníčok, ktoré pácha takzvaný „pavúčí vrah“, ktorý verí, že zbavuje ulice hriešnikov.

V Mašhade v noci vyčíňa Pavúčí muž, ktorý láka obete do svojej siete. Zabíja ženy, prostitútky. Zatiaľ čo polícia zločiny ignoruje, Rahím, novinárka z Teheránu, putuje po temných štvrtiach svätého mesta a hľadá pravdu.

Film Svätý pavúk je založený na skutočnom príbehu a jeho názov odkazuje na prezývku sériového vraha Saída Hanaía, ktorý v roku 2001 zabil v meste Mašhad šestnásť prostitútok, pretože ich považoval za „nečisté“. Jeho súdny proces vyvolal v Iráne veľký rozruch nielen kvôli hrôze, ktorá sa stala, ale aj preto, že niektoré médiá a konzervatívne skupiny z neho urobili hrdinu.

Réžia: Ali Abbasi. Scenár: Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami. Kamera: Nadim Carlsen. Strih: Olivia Neergaard-Holm, Hayedeh Safiyari. Zvuk: Rasmus Winther Jensen. Hudba: Martin Dirkov. Hrajú: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Sina Parvaneh, Nima Akbarpour a ďalší.