Svetloplachosť

Film uvedú režiséri, scenáristi a kameramani Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík

Hybrid/dráma, Slovensko/Česko/Ukrajina
2023, 71 min, v pôvodnom znení (ukrajinsky, rusky) so slovenskými titulkami

02. november 2023, 19:00
DCP 2D

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho rodinu sa denné svetlo stáva synonymom smrteľného nebezpečenstva. Chlapec nesmie opustiť priestory stanice, kde žije spolu so stovkami ďalších ľudí, pod neustálou žiarou neónových svetiel.

Niki sa bezcieľne túla po opustených vagónoch a nástupištiach, a keď stretne Viku (11), otvorí sa pred ním celkom nový svet. Deti sa postupne zbližujú a spoločne nachádzajú odvahu opäť pocítiť na svojich tvárach lúče slnka.

Film Svetloplachosť režisérskej dvojice Ostrochovský a Pekarčík sleduje podoby detstva cez dve ukrajinské deti ukrývajúce sa s rodinami pred bombardovaním v metre zdevastovaného mesta Charkov.

Réžia: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Scenár: Marek Leščák, Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Kamera: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Strih: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Martin Piga. Zvuk: Jakub Jurásek, Dušan Kozák. Hudba: Roman Kurhan, Michal Novinski. Hrajú: Nikita Tiščenko, Viktorija Mac, Jana Jevdokimova, Jevgenij Boršč, Anna Tiščenko, Vitalij Pavlovič, Tetjana Volodimirovna Syrbu.