Sýkorka

Film uvedie režisér Pavel Gejdoš

Poetická rodinná dráma, Československo
1989, 77 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky, nemecky, maďarsky)

16. august 2019, 21:00
MP4

Letné kino na hradnom nádvorí 2019

Snímku, ktorá sa nakrúcala v Kežmarku, premietame pri príležitosti 30. výročia jej uvedenia v kinách a 750. výročia udelenia mestských práv Kežmarku.
Lyrický príbeh z obdobia nástupu fašizmu o veľkom priateľstve dvoch detí, dcéry českého kníhtlačiara Danky a citlivého židovského chlapca Tea. Filmová adaptácia novely Pavly Kováčovej Danka z Gaštanového nábrežia.
Poeticky ladený film chce sprostredkovať detské vnímanie závažných spoločenských udalostí, ktoré sa odohrávajú v roku 1938. Na Slovensku vtedy dochádza k prvým protičeským i protižidovským výpadom.
Malou hrdinkou je dievčatko, takmer symbolicky narodené v zmiešanom česko-slovenskom manželstve. Väčšinou je v spoločnosti svojho múdreho dedka, ktorý ju učí, ako sa vyrovnať s predsudkami, s prejavmi nadradenosti, ba nenávisti, ktorým ešte nedokáže úplne porozumieť.

Réžia: Pavel Gejdoš ml. Predloha: Pavla Kováčová (kniha). Scenár: Pavla Kováčová. Kamera: Peter Beňa. Hudba: Víťazoslav Kubička. Strih: Maximilián Remeň. Zvuk: Ondrej Polomský. Masky: Juraj Steiner. Hrajú: Anna Arpášová, Martin Kováč, Svatopluk Matyáš, Viera Topinková, Eva Matejková, Jana Zvaríková, Peter Jezný, Elena Zemanová, Rudolf Máhrla, Juraj Ulický, Mojmír Caban, Viera Pavlíková.