Takovej barevnej vocas letící komety

Dokument, Česko,
2015, 100 min, v pôvodnom znení (česky)

25. január 2016, 19:00
DCP 2D

Celovečerný dokumentárny film rozpráva o Filipovi Topolovi, skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojáci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie.

Charizmatický a všestranne talentovaný umelec na seba začal strhávať pozornosť už od svojich trinástich rokov, jeho potreba slobodného vyjadrovania však v komunistickom Československu skoro narazila na kameň. Filipovi a jeho mladej kapele tak neostalo nič iné, než sa na desať rokov presunúť do alternatívneho prostredia undergroundovej scény.

Film odkrýva, ako sa v životnom osude a postojoch Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež jeho závažná choroba.

Celým filmom sa nesú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov, a jeho poviedky, doplnené postrehmi a spomienkami jeho životných súpútníkov a priateľov. V neposlednom rade obsahuje záznamy rozhovorov s hlavným protagonistom z unikátnych archívov, z ktorých mnohé doposiaľ neboli publikované.

Scenár a réžia: Václav Kučera. Námet: Romek Hanzlík, Václav Kučera. Kamera: Diviš Marek Strih: Vilém Šrail. Výkonní producenti: Romek Hanzlík, Václav Kučera, Petr Koza. Producent: Romek Hanzlík. Koproducenti: Česká televize, Indies MG - Miloš Gruber, Bio Art Production - Petr Koza a Ivo Krátký, Václav Kučera. Účinkujú: Filip Topol, Jáchym Topol, Jan Hazuka, David Skála a ďalší.