Tanečnica

La danseuse

Životopisná dráma, Francúzsko/Belgicko/Česko
2015, 108 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

19. jún 2017, 19:00
DCP 2D

Príbeh tanečnice Loïe Fuller, ktorá začiatkom 20. storočia očarila aj bratov Lumiérovcov.

Budúca hviezda európskych kabaretov éry Belle Epoque Loïe Fuller sa narodila na americkom Stredozápade a nič z jej pôvodu nepredurčovalo túto farmársku dcéru na to, že raz bude tancovať v parížskej Opere. Ale stalo sa.

Skrytá v metroch hodvábu, ruky predĺžené dlhými drevenými tyčami, Loïe znovu objavuje svoje telo na javisku a uchvacuje publikum každý večer o trochu viac svojim revolučným Serpentínovým tancom. Oslní celé mesto a stane sa ikonou, žiariacim symbolom jednej generácie. Významní obdivovatelia jej padajú k nohám: Toulouse-Lautrec, bratri Lumiérovci, Rodin…

Dokonca aj keď jej hrozí, že si fyzickou námahou zničí chrbát, aj keď jej žiara reflektorov spaľuje oči, nič ju nezastaví v túžbe stále zdokonaľovať svoje umenie. Až stretnutie s Isadorou Duncan – mladou tančnicou bažiacou po sláve – privedie túto ikonu zo začiatku 20. storočia k pádu.

Réžia: Stéphanie di Gusto. Scenár: Stéphanie di Gusto, Thomas Bidegain. Kamera: Benoît Debie. Hrajú: Soko, Gaspard Ulliel, Mélanie Thierry, Lily-Rose Depp, François Damiens ďalší.