Ťažký rok

Une année difficile

Komédia, Francúzsko
2023, 120 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami

29. máj 2024, 19:00
DCP 2D

Nekorektná francúzska komédia od autorov filmu Nedotknuteľní o dvoch až po uši zadlžených mužoch, ktorí sa pridajú k skupine klimatických aktivistov, keďže ich lákajú jedlo a nápoje zadarmo na ich stretnutiach. Film, ktorý chce zabávať, poučiť i provokovať.

Režisérske duo Olivier Nakache a Éric Toledano, ktorému priniesla celosvetový úspech komédia Nedotknuteľní o najmenej pravdepodobnom spojení melancholického multimilionára a extrovertného recidivistu, prichádza s už ôsmym dlhometrážnym filmom.

Albert a Bruno sa zoznámia úplnou náhodou. Zistia, že majú veľa spoločného – sú zadlžení až po uši, majú problémy s bývaním a ich partnerky ich opustili. Kvôli čipsom a pivu zadarmo sa preto pokojne pridajú ku skupine mladých aktivistov na čele s očarujúcim dievčaťom prezývaným Kaktus.

Medzi transparentmi a dymom z dymovníc nájdu čerství priatelia spočiatku príležitosť k nekalým kšeftíkom, ale postupne získavajú späť stratenú energiu do života, pocit spolupatričnosti a túžbu po objatí.

Poznámka:

Dobre sledujte aj zábery počas záverečných titulkov!

Herečku Noémie Merlant ste v posledných rokoch mohli vidieť ako maliarku Marianne v Portréte ženy v plameňoch (2019), Noru v dráme Paríž, 13. obvod (2021) či asistentku dirigentky, ktorú stvárnila Cate Blanchett, vo filme Tár (2022). Za postavu Clémence vo filme Nevinný (2022) získala Césara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a nedávno stvárnila hlavnú postavu v novej adaptácii knihy Emmanuelle, ktorá bude prvým filmom režisérky Audrey Diwan (jej Udalosť získala Zlatého leva na MFF Benátky) nakrúteným v angličtine. Film je v súčasnosti v postprodukcii.

Réžia: Olivier Nakache, Éric Toledano. Scenár: Olivier Nakache, Éric Toledano. Kamera: Mélodie Preel. Strih: Dorian Rigal-Ansous. Zvuk: Jean-Paul Hurier. Hudba: Grandbrothers. Hrajú: Pio Marmaï, Jonathan Cohen, Noémie Merlant, Mathieu Amalric, Grégoire Leprince-Ringuet, Luàna Bajrami, Sandrine Briard, Oussama Kheddam, Danièle Lebrun, Alexandra Roth a ďalší.