Tintoretto – Rebel z Benátok

Tintoretto – Un ribelle a Venezia

Dokument, Taliansko
2019, 95 min, v pôvodnom znení (anglicky, taliansky) s českými titulkami

03. január 2021, 20:20
Stream

KINO ISKRA DOMA

Online predaj vstupeniek

Príbeh prchkého neviazaného génia, ktorý úplne zmenil beh dejín umenia. Dokumentárny film režiséra Giuseppeho Romana, nakrútený podľa scenára Melanie Mazzucco, v hlavnej úlohe s Petrom Greenawayom a rozprávačom Stefanom Accorsim, prišiel do kín pri príležitosti 500. výročia narodenia tohto umelca.

Syn farbiara (z talianskeho tintore, odtiaľ jeho pseudonym Tintoretto) je jediným z veľkých renesančných maliarov, ktorý, na rozdiel od iných velikánov a rivalov svojej doby Tiziana a Veroneseho, neopustil Benátky ani počas zúriaceho moru, ba čo viac, práve počas veľkej epidémie vytvoril svoje najvýznamnejšie dielo, cyklus v Scuola Grande di San Rocco. Iba Tintoretto sa v tej dobe mohol pochváliť tým, že namaľoval všetky diela v jednom paláci.

Vo filme sa ponoríme do mesta na lagúne v 16. storočí, a to hlavne do zákutí, ktoré najviac uchovávajú spomienky na slávneho umelca – od Štátneho archívu k Dóžovmu palácu, Kostolu sv. Rocca až k jeho dielni, kde tvoril od mladosti do smrti a v ktorej pracovali aj jeho deti Domenico a Marietta.

 

Réžia: Giuseppe Domingo Romano. Scenár: Melania Gaia Mazzucco, Marco Panichella. Účinkujú: Helena Bonham Carter, Peter Greenaway, Melania Gaia Mazzucco.