Tretí koniec palice

Film osobne uvedie režisér a scenárista Jaro Vojtek

Dokument, Slovensko
2023, 89 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky, rómsky) so slovenskými titulkami

31. január 2024, 19:00
DCP 2D

Štyri príbehy z rómskych osád na Spiši. Film o nádeji, veľkých snoch a malých víťazstvách.

Inakosť v inakosti. Čo znamená byť iný v komunite, ktorá je sama osebe vyčlenená zo spoločnosti?

Dokument sleduje osudy Rómov, ktorí sa stali minoritou v minoritnej spoločnosti. Queer Rómovia a Rómky hľadajú svoj životný priestor a snívajú o práci v zahraničí. Beznohý otec piatich detí túži po invalidnom vozíku. Rómska babka obetuje svoj život za zdravie svojho milovaného vnuka. Podarí sa Emilovi, ktorý uveril v Boha, zachrániť svojho syna pred alkoholom? Štyri príbehy zo slovenských rómskych osád majú za ambíciu prelomiť predsudky medzi rómskou komunitou a bielou majoritou.

Film v štyroch poviedkach List, Sestry, Cesta, Modlitba rozpráva príbehy:

Jaro – už ako 10-ročný prišiel o nohu, viac ako 35 rokov nesie svoj život na starých drevených barlách, túži len po jednom, starom invalidnom vozíku. Štyri roky žije aj s rodinou bez elektriny, v neľudských podmienkach pár kilometrov od mesta Spišská Nová Ves, v osade Zabijanec obce Rudňany.

Príbeh Dávida, Adriána a Dominika, ktorí sa cítia byť viac ženami, poukazuje na inakosť v rómskej osade Richnava.

Babka Jarka, ktorá nadovšetko miluje svojho 13-ročného vnuka Maroša, sa mu snaží pomôcť v jeho neľahkej zdravotnej situácii, chlapec sa totiž narodil bez konečníka. Babka rok čo rok absolvuje vyšetrenia v Prahe s nádejou, že chlapca budú onedlho operovať.

Emil je bývalý alkoholik, sedel aj vo väzení, hovorí, že Boh ho zmenil a ukázal mu krajšiu cestu, ako kráčať životom. Zrkadlo mu nastavuje jeho 20-ročný syn, ktorý je presne ako on v mladých rokoch, nepracuje, zanedbáva rodinu a všetky peniaze minie na alkohol. Emil vie, že slovom nič nezmôže, snaží sa však byť príkladom.

Lokácie nakrúcania: Lomnička, Rakúsy, Letanovce, Spišská Nová Ves, Rudňany-Zabijanec, Hájik (časť Spišskej Novej Vsi), Košice, Praha.

Réžia: Jaro Vojtek. Námet a scenár: Marek Leščák, Jaro Vojtek. Kamera: Ivo Miko. Strih: Rado Dúbravský. Zvuk: Martin Dzurňák, Michal Džadoň. Účinkujú: Jaroslav Horváth, Jarmila Kotlárová, Maroš Kotlár, Adela Polhošová, Emil Polhoš, Dávid Klempár, Adrián Kotuľák, Dominik Pokuta, Igor Horváth, Marek Horváth, Marián Sivoň, Helena Poláková, Ján Trachta a ďalší.