Tvár

Twarz

Dráma/komédia, Poľsko
2017, 91 min, v pôvodnom znení (poľsky) s českými titulkami

19. november 2018, 19:00
DCP 2D

Jacek miluje heavy metal, svoje dievča a svojho psa. Jeho rodina i rodné malomesto ho vnímajú zábavného čudáka. Pracuje na stavenisku, na ktorom má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete.

Keď ho nečakane zmrzačí tragická nehoda, obráti sa na neho pozornosť celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Začnú ho oslavovať ako národného hrdinu a mučeníka, ale v zrkadle sa nespoznáva. A Ježišova socha rastie vyššie a vyššie…

Pokiaľ režisérka v jej predchádzajúcom filme Telo skúmala paradoxy súčasného Poľska, rozkročeného medzi odumierajúcou tradíciou a komplikovanými výzvami prítomnosti, vo svojej novinke už nekompromisne odhaľuje plytkú, deformovanú, bigotnú a pokryteckú tvár poľského vidieka.

Film Tvár je odpútaná, nekonvenčná bájka o vnútornej sile a kráse, ktorá virtuózne prepája realizmus, fantazijné prvky a čierny humor.

Réžia: Małgorzata Szumowska. Scenár: Małgorzata Szumowska, Michał Englert. Kamera: Michał Englert. Strih: Jacek Drosio. Hudba: Adam Walicki. Hrajú: Agnieszka Podsiadlik, Mateusz Kościukiewicz, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Dariusz Chojnacki, Anna Tomaszewska, Krzysztof Czeczot, Iwona Bielska.