Umelohmotné nebo

Műanyag égbolt

Animovaný/dráma/romantický/sci-fi, Maďarsko/Slovensko
2023, 110 min, so slovenským dabingom

13. december 2023, 19:00
DCP 2D

Do roku 2123 vymizne úrodná pôda z povrchu Zeme. Flóra aj fauna vyhynú. Tesne pred úplnou katastrofou vedci vyvinú mimoriadne výživnú rastlinu, ktorá však dokáže rásť len v ľudskom tele.

Obyvatelia Budapešti žijú odrezaní od zvyšku sveta, ktorý sa premenil na mŕtvu púšť. Obyvateľstvo je rozdelené na dve skupiny: tí, čo jedia, a tí z ktorých sa jedlo vypestuje. Každý obyvateľ mesta je implantovaný zárodkom stromu v deň, keď dovŕši päťdesiate narodeniny.

Stefan, dvadsaťosemročný psychológ verí, že takéto spoločenské zriadenie je jediná cesta, ako ľudstvo dokáže prežiť. Až do momentu, keď sa jeho mladá žena Nora nechá dobrovoľne implantovať. Stefan má len pár dní na to, aby Noru zachránil skôr, ako rastlina ovládne jej telo. Jediné miesto, kde ju môžu operovať, je mýtické laboratórium Granum vo vzdialených Vysokých Tatrách, na konci nebezpečnej cesty cez púšť.

Film výrazne využíva unikátnu techniku Rotoscope, ktorá kombinuje prekreslenie živých hercov a 3D animáciu a je príkladom úspešnej spolupráce medzi animačnými štúdiami v Maďarsku a na Slovensku.

Réžia: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó. Scenár: Sarolta Szabó, Tibor Bánóczki. Strih: Judit Czakó. Hudba: Christopher White. Hrajú: Tamás Keresztes, Zsófia Szamosi, Géza D. Hegedűs, Judit Schell, István Znamenák, Márton Patkós, Renátó Olasz. V slovenskom znení: Richard Autner, Rebeka Poláková, Vladimír Jedľovský, Diana Mórová, Juraj Loj, Maroš Kramár, Ján Jackuliak, Dušan Cinkota, Dárius Koči, Judita Bilá, Oliver Asztalos.