Utama

Dráma, Bolívia/Uruguaj/Francúzsko
2022, 87 min, v pôvodnom znení (španielsky atď.) s českými titulkami

01. marec 2023, 19:00
DCP 2D

Čo ak nám domov umiera pred očami? Víťaz Sundance zachytáva atmosféru miesta, ktoré pozvoľna vysychá.

Starnúci indiánsky pár z kmeňa Quechua žije na bolívijských pláňach roky rovnakú rutinu, obklopený stádom lám a majestátnymi horami. Nezvyčajne dlhé sucho však postaví Virginia a Sisu pred ťažko riešiteľnú dilemu. Čo ak sa celý ich spôsob života chýli k neodvratnému koncu? Čo ak pre nich vo vyschnutej krajine neexistuje žiadna budúcnosť?

Do malej usadlosti na planine prichádza ich vnuk Clever a ponúka im útočisko v meste. Nedokáže svojich prarodičov ponechať napospas osudu, a tak sa trojica Indiánov po svojom vyrovnáva s umieraním krajiny, nevyhnutnosťou zmeny a hľadaním zmyslu bytia tvárou v tvár koncu jednej etapy.

Utama je pokorným žalospevom za miznúcou kultúrou bolívijských Indiánov a tichou, ale naliehavou pripomienkou dopadov klimatických zmien na miesta, ktorým hovoríme domov.

Réžia: Alejandro Loayza Grisi. Scenár: Alejandro Loayza Grisi. Kamera: Bárbara Álvarez. Strih: Fernando Epstein. Hrajú: Santos Choque, Luisa Quispe, José Calcina, Candelaria Quispe, Placide Ali, Félix Ticona a ďalší.