Utiecť

Flee

Dokument/animovaný, Dánsko/Francúzsko/Švédsko/Nórsko/USA/Slovinsko/Estónsko/Španielsko/Taliansko/Fínsko
2021, 93 min, v pôvodnom znení (dánsky) s českými titulkami

28. február 2022, 19:00
DCP 2D

Utiecť rozpráva mimoriadny skutočný príbeh muža Amina, ktorého blížiace sa uzavretie manželstva prinúti po prvýkrát odhaliť jeho skrytú minulosť.

Amin Nawabi (pseudonym), uznávaný 36-ročný akademik, zápasí s bolestným tajomstvom, ktoré skrýva už 20 rokov. Obáva sa, že mu môže zničiť život, ktorý si vybudoval pre seba a svojho budúceho manžela. O svoj príbeh mimoriadnej cesty detského utečenca z Afganistanu sa zväčša prostredníctvom animácie po prvýkrát podelí s režisérom Jonasom Poherom Rasmussenom, svojím blízkym priateľom a spolužiakom zo strednej školy.

Film Utiecť rozpovie prostredníctvom srdečných rozhovorov medzi Jonasom a Aminom nezabudnuteľný príbeh sebapoznávania. Ukazuje sa, že iba pri konfrontácii s minulosťou je možné vytesať budúcnosť a konštatuje sa univerzálna pravda, že až keď prestaneme utekať pred tým, kým sme, nájdeme pravý význam domova.

Réžia: Jonas Poher Rasmussen. Scenár: Jonas Poher Rasmussen. Strih: Janus Billeskov Jansen. Kamera: Mauricio Gonzalez-Aranda. Hudba: Uno Helmersson. Zvuk: Uno Helmersson. Účinkujú: Rashid Aitouganov, Daniel Karimyar, Fardin Mijdzadeh.