Utøya, 22. júla

Utøya 22. juli

Dráma/triler, Nórsko
2018, 97 min, v pôvodnom znení (nórsky) s českými titulkami

08. október 2018, 19:00
DCP 2D

72 minút, ktoré otriasli Európou.

22. júla 2011 o 15.30 exploduje v centre Osla bomba. Zhruba dve hodiny po tejto udalosti na malom ostrove Utøya diskutujú o teroristickom útoku skupinky mladých ľudí, ktorí sa tu stretli na letnom tábore pre mládež, organizovanom Nórskou stranou práce. Keď zaznejú prvé výstrely, nikto netuší, že sa skupina viac ako 500 detí a dospievajúcich stáva ďalším cieľom teroristu, ktorý v tej chvíli ešte nemá meno.

Film Erika Poppeho je pôsobivým zachytením masakra z pohľadu jednej z obetí, drámou, ktorá sa snaží byť vecným popisom traumatickej udalosti i oslavou húževnatosti a nezlomnosti jednej nórskej generácie.

Tvorcovia zvolili jednozáberovú metódu, ktorú podobne využil napr. Gus van Sant vo svojom filme Slon alebo László Nemes pri filme Saulov syn. Z extrémnej blízkosti sledujú zúfalý únik 18-ročnej Kaji, do osudu ktorej scenáristky premietajú útržky niekoľkých skutočných príbehov tých, ktorí prežili 72 minút teroru na ostrove Utøya.

Réžia: Erik Poppe. Scenár: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen. Kamera: Martin Otterbeck. Strih: Einar Egeland. Hudba: Wolfgang Plagge. Hrajú: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne, Sorosh Sadat.