Večný Jožo alebo ako som stretol hviezdu

Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu

Dokument, Česko/Slovensko
2021, 81 min, v pôvodnom znení (česky, slovensky)

30. máj 2022, 19:00
DCP 2D

Netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža – lídra historicky najpopulárnejšej „československej“ poprockovej kapely Elán. Ide o filmové stretnutie s kresťanským budhistom veriacim v komunizmus.

Portrét vznikal desať rokov a je nakrúcaný na nečakaných miestach a v otvorených situáciách, ktoré zviditeľňujú súhvezdie Rážovho života: kakao a whisky, hudba a rodina, diktátorstvo a meditácia, okamžik a večnosť, Boh a ničota alebo napríklad dobro a zlo v podobe Šmolka a Gargamela.

Režisér filmu Jan Gogola ml. vysvetľuje: „Pristupujem k nemu ako k osobnosti, ktorá v rámci Elánu oslovila niekoľko českých a slovenských generácií a má schopnosť svojou tvorbou zjednocovať, ale ktorá zároveň svojimi verejnými prejavmi spoločnosť dlhodobo rozdeľuje a jej časť až odpudzuje.“ Autor filmu sa poddal rodiacemu sa priateľstvu a jeho pohľad má ambíciu odkryť Rážovu civilnú metafyziku, jeho „prirodzenú schopnosť žitia vo vesmíre s Bohom“.

Réžia: Jan Gogola ml. Scenár: Jan Gogola ml. Kamera: Petr Vejslík. Strih: Ladislav Cmíral. Zvuk: Jiří Kubík. Produkcia: Ladislav Cmíral, Ivan Ostrochovský. Účinkujú: Jožo Ráž a ďalší.