Veľryba

The Whale

Dráma, USA
2022, 117 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

05. apríl 2023, 19:00
DCP 2D

Famózny comeback Brendana Frasera ako 270-kilového osamelého učiteľa, ktorý sa snaží obnoviť vzťah so svojou odcudzenou dospievajúcou dcérou, ocenený Oscarom pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne odovzdávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou.

Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive.

Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil.

Darren Aronofsky (Requiem za sen, Čierna labuť) nakrútil hlboko ľudskú snímku o prijatí seba samého, ktorá je pre Brendana Frasera úžasným comebackom.

Réžia: Darren Aronofsky. Scenár Samuel D. Hunter podľa vlastnej divadelnej hry. Kamera: Matthew Libatique. Strih: Andrew Weisblum. Zvuk: Craig Henighan, Skip Lievsay, Drew Kunin. Hudba: Rob Simonsen. Hrajú: Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau, Samantha Morton, Sathya Sridharan, Jacey Sink a ďalší.