Vlasy

Hair

Muzikál, USA/NSR
1979, 121 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami

13. august 2018, 21:00
MP4

Letné kino na hradnom nádvorí 2018

Jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia vznikol pod taktovkou Miloša Formana. Je politickým dielom kritizujúcim spoločnosť, odsudzujúcim vojnu vo Vietname. Zároveň je to film vyzývajúci hippies postaviť sa proti konzervativizmu.

Claude Bukowski sa v Oklahome lúči otcom a autobusom odchádza do New Yorku, aby si splnil vlasteneckú povinnosť a odcestoval bojovať do Vietnamu. V priebehu „lúčenia so slobodou“ narazí v newyorskom parku na partiu hippies, ktorí ho svojím voľnomyšlienkárstvom fascinuje, ešte viac ho však zaujmú dámy prechádzajúce na koni, najviac Sheila. Vďaka požičanému nikláku, splašenému koňovi a jazdeckému umeniu sa Claude s hippies spriatelí a oni mu okrem zasvätenia do sveta drog ponúknu i sprievod na večierok, na ktorom sa má Sheila zúčastniť.

Na honosnej spoločenskej udalosti lepšej spoločnosti pôsobí skupina hippies ako päsť na oko a niet divu, že sa ich hostitelia snažia vykázať. Avšak Berger si nenechá ujsť príležitosť a jeho príhovor o zamilovanom vlasteneckom mladíkovi prechádza do spektakulárneho hudobného čísla, ktoré ukončí až privolaná polícia.

Na súde má partia na výber – buď 30 dní vo väzení, alebo pokuta 50 dolárov. Hippies pochopiteľne peniaze nemajú, Claude však áno. Päťdesiat dolárov dostal od otca ako železnú zásobu pre prípad núdze. Claude chce odísť sám, ale Berger ho presvedčí, že keď zloží kauciu zaňho, dokáže vonku zohnať dosť peňazí pre všetkých.

Berger si ich chce požičať od Sheily, no neuspeje a musí sa vrátiť domov a požiadať svojich rodičov. Je to potupná skúsenosť, ale peniaze nakoniec získa a ako sľúbil, dostane priateľov z väzenia. Z Clauda a Bergera sa stanú priatelia a zblížia sa i so Sheilou, za dverami však stále číha strašiak vojny vo Vietname.

Réžia: Miloš Forman. Scenár: Michael Weller (muzikál Geroma Ragniho a Jamesa Radoa). Kamera: Miroslav Ondříček. Hudba: Galt MacDermot. Hrajú: John Savage, Treat Williams, Beverly D’Angelová, Annie Goldenová, Dorsey Wright.