Volanie

Dokumentárna esej, Slovensko
2019, 70 min, v pôvodnom znení (rusky, ukrajinsky) so slovenskými titulkami

16. december 2019, 19:00
DCP 2D

Trojportrét mníchov o ľudskom premenení.

Opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film Erika Prausa neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie.

Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“.

Réžia, scenár: Erik Praus. Strih: Peter Harum. Kamera: Peter Kováč. Zvuk: Michal Džadoň. Hudba: David Kollar. Dramaturgia: Ingrid Mayerová, Jan Gogola. Producent: Peter Neveďal - Filmpark production, s. r. o, RTVS, FilmWorx Studios, s. r. o. Účinkujú: otec Gabriel, otec Nazarij, otec Vicilentius a ďalší.