Východ slnka

Sunrise: A Song of Two Humans

Romantická dráma, USA
1927, 95 min, nemý film so slovenskými titulkami

09. november 2015, 19:00
DCP 2D

Projekt 100 – 2015

Prvým záberom filmu je kreslený obrázok železničnej stanice s vlakom, cezeň je veľkými písmenami napísané: „Letný čas, čas dovoleniek“. Následne vidíme tú istú stanicu s tým istým vlakom, ako ožijú, sledujeme odjazd vlaku, vo viacnásobnej expozícii potom jazdu vlaku krajinou…

Nejde ani tak o konkrétnu jazdu vlakom s konkrétnymi pasažiermi, ako skôr o základný pohyb, takpovediac všeobecnú trajektóriu smerujúcu von z mesta. Skrz tieto vysoko poetické obrazy sa dostávame na vidiek, kde žena z mesta (tak je postava označená v úvodných titulkoch) zvádza jedného z domácich, ktorý je však ženatý a má malé dieťa. Ba čo viac, žena z mesta ho hucká, aby svoju ženu zabil a odišiel s ňou do mesta.

V mužovi, hoci sa spočiatku tejto myšlienke vehementne bráni, sa predsa len usadí vôľa poslúchnuť radu zvodnej ženy. Pri plavbe loďkou sa však jeho manželke podarí utiecť a nasadne do električky smerujúcej do mesta, no muž ju dobehne. Spolu sa tak ocitnú vo veľkom meste a majú celý deň na to, aby si vyjasnili svoj vzťah.

Réžia: Friedrich Wilhelm Murnau. Scenár: Carl Mayer. Námet: Hermann Sudermann – poviedka Die Reise nach Tilsit (1917). Kamera: Charles Rosher, Karl Struss. Strih: Harold D. Schuster. Hrajú: George OʼBrien, Janet Gaynorová, Margaret Livingstonová, Bodil Rosing, J. Farrell MacDonald a ďalší.