Východný front

Східний фронт

Dokument, Lotyšsko/Ukrajina/Česko/USA
2023, 98 min, v pôvodnom znení (ukrajinsky, rusky) s českými titulkami

26. apríl 2023, 19:00
DCP 2D

Pri obrane svojej vlasti pred ruskou agresiou sa protagonisti spolu s celou krajinou vydali na východný front. V roku 2022 sa celá Ukrajina, od Donbasu až po Karpaty, stala východným frontom Európy.

24. februára 2022 odišiel Jevhen na front. Začal si všetko natáčať: svoje pocity, desaťtisíce utečencov a priateľov, s ktorými išiel do vojny. Jevhen je členom dobrovoľníckeho zdravotníckeho práporu Hospitalierov, ktorého úlohou je poskytovať prvú pomoc na fronte a evakuovať ranených na veliteľstvo alebo do frontových nemocníc. Členovia tejto mobilnej jednotky sú hlavnými hrdinami filmu.

Šesť mesiacov plných drámy, zúfalstva, strachu, nenávisti, horkosti, lásky, ale predovšetkým viery vo víťazstvo. Pred odchodom do vojny naši protagonisti poslali svoje rodiny ďaleko od frontu – do dediny na západe Ukrajiny. Práve sem prichádzajú mladí muži navštíviť svojich príbuzných predtým, ako ukrajinská armáda spustí rozsiahly protiútok na juhu krajiny.

Nie všetkým je však súdené vrátiť sa živí a zdraví. Prišli sa rozlúčiť so svojimi blízkymi a pokrstiť svojho deväťmesačného syna Subbotyho. Z hostiny sa musia vrátiť priamo na front…

Réžia: Vitalij Manskyj, Jevhen Titarenko. Scenár: Vitalij Manskyj. Kamera: Jevhen Titarenko. Strih: Andrej Paperny. Zvuk: Václav Flegl.