Zabudnutá zem

Vanskabte Land

Dráma, Dánsko/Island/Francúzsko/Švédsko
2022, 138 min, v pôvodnom znení (islandsky, dánsky) s českými titulkami

04. január 2023, 19:00
DCP 2D

Koncom 19. storočia prichádza na Island dánsky kňaz, aby v odľahlej časti ostrovného štátu postavil kostol a fotografoval ľudí. Čím viac času strávi v krajine s drsným počasím a v uzavretej komunite, tým viac sa jeho pôvodné poslanie stáva morálne a nábožensky náročným.

Film dánskeho režiséra Hlynura Pálmasona mal svetovú premiéru na najprestížnejšom filmovom festivale kategórie A v Cannes, kde bol zaradený do súťažnej sekcie Un Certain Regard.

Pálmasonov predchádzajúci film Biely biely deň sa premietal aj v Cannes a jeho film Zimní bratia získal celkovo štyri ocenenia na jednom z najprestížnejších filmových festivalov na svete, na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne v kategórii A.

Po Cannes bol Pálmason s filmom Zabudnutá zem uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch po celom svete, od Mníchova po Sydney.

Réžia: Hlynur Pálmason. Scenár: Hlynur Pálmason. Kamera: Maria von Hausswolff. Strih: Julius Krebs Damsbo. Zvuk: Kristian Eidnes Andersen, Björn Viktorsson. Hudba: Alex Zhang Hungtai. Hrajú: Elliott Crosset Hove, Ingvar Sigurðsson, Victoria Carmen Sonne, Jacob Lohmann, Hilmar Guðjónsson, Waage Sandø, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Ingvar Þórðarson a ďalší.