Zkáza krásou

Dokument, Česko
2015, 90 min, v pôvodnom znení (česky, nemecky) s českými titulkami

06. apríl 2016, 19:00
DCP 2D

FEBIOFEST 2016

Lída Baarová. Herečka, pre ktorú bola jej krása najväčším darom i prekliatim zároveň. Mladé a atraktívne dievča sa rýchlo stalo najväčšou československou filmovou hviezdou a dokázalo si podmaniť i najobávanejších mužov svojej doby.

Vzťah s ministrom ríšskej propagandy Josephom Goebbelsom z nej však obratom učinil národného nepriateľa a symbol kolaborantstva.

Dokumentaristka Helena Třeštíková sa s Baarovou stretla v jej zahraničnom exile. Na sklonku herečkinho života nakrútila otevorenú spoveď kedysi milovanej a následne zatracovanej hviezdy na pozadí unikátnych materiálov z niekoľkých európskych filmových archívov i ukážok slávnych úloh Lídy Baarovej.

Príbeh sebadeštruktívnej lovestory s proporciami antickej tragédie je fatálne spätý s európskymi dejinami a ukazuje mimoriadne úprimný portrét ženy, ktorej na vrchole kariéry ležal svet pri nohách. O to monumentálnejší bol potom jej pád do zabudnutia a samoty.

„Lída Baarová si ve svém posledním rakouském působišti mnoho novinářů k tělu nepustila. Rozhovor, který s ní tehdy natočila Helena Třeštíková, je jednou z velmi mála výjimek. A právě ten tvoří kostru tohoto pozoruhodného dokumentu, ve kterém se s pomocí archivu projdeme v doprovodu jedné z nejslavnějších českých hereček evropskými dějinami 20. století. V aktuálně vzedmuté vlně zájmu o Lídu Baarovou může film Zkáza krásou sloužit jako ideální materiál pro ty diváky, kteří se o osudech lidí dozvídají nejraději přímo od nich a jejichž životní příběhy si rádi nechají vyprávět jejich vlastními slovy. Vzrušující zážitek.“ (Ivo Andrle, Aerofilms, distribútor filmu v ČR)

 

Pred filmom uvedieme dve z víťazných snímok súťažnej sekcie krátkych filmov krajín V4 MFFK Febiofest 2014 V strede Európy:

Rovnováha
(r. B. Wenger, dokument, 2015, 5 min, titulky)
Denise, 20-ročná dievčina, chodí takmer každý deň do viedenského zábavného parku Prater, aby sa povozila na elektronickom kolotoči Tagada, pretože jej to pomáha prekonať ťažkú minulosť.
Na MFFK film získal Hlavnú cenu poroty.

 

Proces
(r. J. Švarcová, hraný dokument, 2015, Česko, 10 min)
Tanečníčka a choreografka Dora pozvala po päťročnej tvorivej prestávke svojho bývalého študenta Honzu, aby spolu vytvorili tanečné dueto. Možností, o čom by predstavenie mohlo byť, je veľa. Ako sa v tom vyznať? Na pomoc prichádza kamarátka Johana, ktorá funguje ako pomyselné „oko dramaturga“ a pomôže aj s grantmi.
Na MFFK film získal Zvláštne uznanie poroty.


 

Réžia: Helena Třeštíková, Jakub Hejna. Scenár: Helena Třeštíková, Jakub Hejna. Strih: Jakub Hejna. Kamera: Martin Kubala, Jan Malíř, Jiří Chod, Jaromír Nekuda. Zvuk: Richard Müller. Hudba: Tadeáš Věrčák. Producent: Produkce Třeštíková, s. r. o. Koproducent: Česká televize. Účinkujú: Lída Baarová a ďalší.