Zóna záujmu

The Zone of Interest

Dráma/historický/vojnový, Veľká Británia/Poľsko/USA
2023, 105 min, v pôvodnom znení (nemecky) s českými titulkami

10. apríl 2024, 19:00
DCP 2D

OZVENY FEBIOFESTU

Rodinná dráma o mužovi a žene, ktorí sa snažia vybudovať si vysnívaný život v dome so záhradou vedľa tábora. Ten tábor je Osvienčim a tým mužom je jeho veliteľ Rudolf Höss.

Film získal Veľkú cenu poroty na MFF Cannes a z 5 nominácií dokázal získať Oscara za najlepší medzinárodný film a najlepší zvuk.

Rudolf, Hedwiga a ich štyri deti žijú vo veľkom dome s krásnou udržiavanou záhradou. Každý deň si vychutnávajú spoločnú večeru, spomínajú na milované Taliansko, užívajú si víkendové výlety k vode a prechádzky s priateľmi. Spoza múrov ich domova sa však ozývajú znepokojujúce zvuky a občas niečí zúfalý krik. Pánom domu je totiž Rudolf Höss. Veliteľ koncentračného tábora v Osvienčime.

Hoci sa vo filme nič strašné nedeje, z príbehu ide hrôza. „Chcem, aby to bol film tak trochu aj o nás. O tom, ako sa najviac bojíme toho, že by sme mohli byť ako Hedwiga a Rudolf. Aj oni boli ľudskými bytosťami,“ vysvetľuje režisér Jonathan Glazer svoje rozhodnutie zobraziť Hössa a jeho rodinu v čo možno najcivilnejšom svetle.

Zaujímavosti:

Autor knižnej predlohy The Zone of Interest (2014), anglický spisovateľ Martin Amis (1949 – 2023), sa úspechu filmu nedožil. Zomrel 19. mája 2023, presne v ten deň, keď mala Zóna záujmu svetovú premiéru na MFF Cannes.

Poliak Łukasz Żal (*1981) bol nominovaný na Oscara za kameru vo filmoch Pawla Pawlikovskeho Ida (2013) a Studená vojna (2018). Pre The Hollywood Reporter povedal, že pri nakrúcaní Zóny záujmu musel zabudnúť na všetko, čo sa naučil o vytváraní „krásnych obrázkov“. Film sa nakrúcal na digitálne fotoaparáty s objektívmi Leica. Rozmiestili ich 10 po celom dome a Żalova práca sa sústreďovala najmä na proces prípravy, rozhodovanie, kam kamery umiestniť. Kamery boli pripojené na optický kábel a potom kameraman so svojím tímom a režisérom sledovali zábery na monitoroch v pivnici. Bez prítomnosti štábu na place mohli herci viac improvizovať a experimentovať. Jonathan Glazer nazval tento spôsob nakrúcania „Big Brother v nacistickom dome“.

Réžia: Jonathan Glazer. Scenár: Jonathan Glazer. Predloha: Martin Amis (kniha). Kamera: Łukasz Żal. Strih: Paul Watts. Hudba: Mica Levi. Hrajú: Christian Friedel, Sandra Hüller, Johann Karthaus, Luis Noah Witte, Nele Ahrensmeier, Lilli Falk, Anastazja Drobniak, Cecylia Pekala a Kalman Wilson, Medusa Knopf a ďalší.