To najlepšie z MFFK Febiofest opäť aj v kežmarskej Iskre

MFFK FebiofestDvadsiaty šiesty ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov (MFFK) Febiofest sa okrem hlavného programu v Bratislave predstaví opäť aj v regiónoch, tentoraz pod názvom Best of MFFK Febiofest. V kežmarskom kine a filmovom klube Iskra sa uskutoční 25. – 27. marca 2019 a divákom ponúkne tri zaujímavé celovečerné filmy a víťaza súťaže krátkych filmov krajín V4.

S podtitulom Zlo sa vo filme neskryje má preto tento rok festivalový program upozorňovať na zlo a strach, ktoré s čoraz väčšou obľubou a silnejším kalibrom šíria politici a médiá a snažia sa nimi ovládať a manipulovať masy. Tiež má za cieľ pripomenúť, že zlo má síce viacero podôb, ale len jeden základ, a práve ten približujú divákom už vyše sto rokov veľké filmové príbehy.

Diváci si počas troch večerov v Kežmarku pozrú tri kvalitné európske filmy. V pondelok to bude veľkolepá provokatívna komediálna dráma najúspešnejšieho talianskeho režiséra súčasnosti Paola Sorrentina Oni a Silvio, v utorok premiéra nového slovenského filmu debutujúceho režiséra Juraja Šlauku Punk je hned! a v stredu príde na rad nová snímka poľského režiséra Wojteka Smarzowského Klérus, ktorá kontroverzným zobrazením cirkvi a jej praktík a rozdelil národ našich severných susedov na dva tábory. Tento film sa do bežnej slovenskej distribúcie nedostane, takže filmoví fanúšikovia majú jedinečnú možnosť si ho pozrieť práve iba na MFFK Febiofest.

Vstupné na každé večerné festivalové premietanie je 4,50 €, držitelia platných klubových preukazov zaplatia 3 eurá. Lístky si budete môcť kúpiť v predpredaji online na www.kinoiskra.sk alebo pred premietaním v pokladni kina. Viac informácií o festivale a filmoch nájdete na www.febiofest.skklubiskra.test.

Program MFFK Febiofest 2019 v Kežmarku (25. – 27. marca):

Pondelok 25. 3.

OaS_cover19.00 Oni a Silvio

(dráma, Taliansko/Francúzsko, 2018, 150 min, MP15+)

Najúspešnejší taliansky režisér súčasnosti Paolo Sorrentino (Veľká nádhera, Mladosť) sa vracia do slovenských kín s veľkolepou provokatívnou komediálnou drámou. Sorrentinov dvorný herec Toni Servillo tentoraz v hlavnej úlohe stvárňuje Silvia Berlusconiho – notoricky známeho miliardára,  mediálneho magnáta a dlhoročného predsedu talianskej vlády, ktorý sa preslávil predovšetkým excentrickým spôsobom života a zhýralými večierkami, ktoré celý svet pozná pod označením „bunga-bunga“.

žia: Paolo Sorrentino. Scenár: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello. Kamera: Luca Bigazzi. Strih: Cristiano Travaglioli. Hudba: Lele Marchitelli. Hrajú: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak.

Utorok 26. 3.

Punk je hned!19.00 Punk je hned!

(dráma, Slovensko/Česko, 2019, 70 min, MP18+)

Film inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii rozpráva príbeh tridsaťročného drogovo závislého Kwička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a dvojročným synom. Jeho idylický svet jedného dňa ostro narazí na hranu všeobecne platných pravidiel. Svojím impulzívnym správaním, ktoré neráta s dôsledkami, svoj život postupne mení na voľný pád.

Réžia, námet, scenár: Juraj Šlauka. Kamera: Ivo Miko. Strih: Michal Reich, Matej Beneš. Hudba: David Kollar. Architekt: Zuzana Kadlčáková, Erik Ivančík. Zvuk: Michal Džadoň, Richard Füllek. Hrajú: Pavol Kovačovský, Juraj Gerža, Mário Fribert, František Škorpík, Patrícia Schürrerová.

+ Súťaž krátkych filmov V4 – víťazná snímka

Streda 27. 3.

Klérus19.00 Klérus

(dráma, Poľsko, 2018, 133 min, MP15+)

Tragické udalosti spred pár rokov spojili osud troch katolíckych kňazov. Odvtedy sa každoročne stretávajú, aby si pripomenuli výročie tragédie. Ich motivácia, zážitky a skúsenosti slúžiť cirkvi sú diametrálne odlišné, avšak čoskoro každý z nich bude musieť čeliť ďalším životným skúškam. Nový film režiséra Wojteka Smarzowského sa stal hneď po uvedení jedným z najnavštevovanejších filmov v poľskej distribúcii, kontroverzným zobrazením cirkvi a jej praktík a rozdelil národ na dva tábory.

Réžia: Wojtek Smarzowski. Scenár: Wojciech Rzehak, Wojtek Smarzowski. Kamera: Tomasz Madejski. Strih: Paweł Laskowski. Architekt: Jagna Janicka. Kostýmy: Magdalena Rutkiewicz. Hudba: Mikołaj Trzaska. Hrajú: Arkadiusz Jakubik, Robert Wieckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Janusz Gajos, Adrian Zaremba, Magdalena Celówna-Janikowska, Ignacy Klim, Michal Gadomski, Katarzyna Chlebny.