€urópske filmy za €uro štartujú v Iskre prvú júlovú stredu

Netradične v stredu 6. júla 2016 štartuje kežmarský filmový klub Iskra filmové leto. Aj tento rok pripravili niekoľko premietaní v rámci projektu Asociácie slovenských filmových klubov €urópske filmy za €uro, ktorý do Kežmarku prichádza druhý raz.

€urópske filmy za €uroIba z symbolické 1 euro si diváci budú môcť počas júla a augusta pozrieť sedem silných európskych titulov, ktoré už možno videli, ale určite zaujmú znova, alebo odporučia svojim známym, ktorí tieto snímky vo filmovom klube ešte nevideli.

V stredu 6. júla o 19.00 h ako prvý film projektu uvedieme dánsky dokument Ľudský rozmer, film o tom, ako oslobodiť mestá od nadvlády automobilov a vytvoriť priestor pre chodcov a cyklistov. Klubový večer bude po premietaní pokračovať prezentáciou diplomových prác dvoch absolventov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí predstavia urbanistické štúdie rozvoja mestských zón v Kežmarku. Súčasťou tejto prezentácie bude i diskusia o verejnom priestore v Kežmarku.

Inšpirácie pre KežmarokV rámci €urópskych filmov za €uro po roku opäť „nažhavíme“ našu legendárnu 35-milimetrovú premietačku a ponúkneme vám dve nostalgické premietania zo starého dobrého filmového pásu. V pondelok 11. júla to bude britská dráma režiséra Stevea McQueena Hanba, s Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe, film o osamelosti, vyprázdnenosti a frustrácii dnešnej generácie tridsiatnikov. Druhou „kotúčovou“ snímkou bude 15. augusta nórska kriminálka Mortena Tylduma Lovci hláv, nakrútená podľa predlohy rovnomennej knihy Joa Nesbøa.

V júli ešte uvidíte dva ďalšie filmy. Prvým z nich je česko-poľsko-francúzsko-slovenská koprodukčná dráma Ja, Olga Hepnarová (18. júla), ktorú bola v Kežmarku premiérovo uvedená v apríli počas MFFK Febiofest. Snímka zachytáva skutočný príbeh ženy, ktorá vo svojich 22 rokoch nákladným autom úmyselne narazila v centre Prahy do ľudí na zastávke električky a osem ich usmrtila.

Prvý prázdninový mesiac uzavrie francúzska komediálna dráma Samba (25. júla) autorov Oliviera Nakacheho a Erica Toledana, ktorí predtým nakrútili úspešnú snímku Nedotknuteľní. Vo svojom novšom filme problémy hlavného hrdinu Sambu nijako nezľahčujú, svoje rozprávania často okorenia humorom a iróniou, ale úspešne sa pritom vyhýbajú obvyklému žánrovému klišé.

V auguste okrem spomínaných Lovcov hláv uvedie filmový klub v €urópskych filmoch za €uro už iba ďalšie dve snímky, keďže prvé dva pondelky druhého mesiaca prázdnin sa termínovom prekrývajú s Letným kinom na hradnom nádvorí a Bažant kinematografom.

V pondelok 22. augusta už po tretí raz v kine Iskra diváci uvidia skvelý film úspešného talianskeho režiséra Paola Sorrentina Mladosť, v ktorom herecky excelujú Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano či Jane Fonda. Poslednou snímkou za jedno euro bude 29. augusta belgicko-francúzska komédia Jaco Van Dormaela Zbrusu Nový zákon. Film postavený na skvelom scenári, ktorý pracuje ako s poetickými a vizuálne uhrančivými pasážami, tak so šikovnou situačnou komikou.

Program (začiatok premietaní o 19.00 h):

Streda 6. júla: ĽUDSKÝ ROZMER

Pondelok 11. júla: HANBA