Týždeň vo filme 43/1970

O 18.50 h, teda desať minút pred pondelkovým klubovým filmom (z distribučnej ponuky ASFK), premietame filmové žurnály Týždeň vo filme z rokov 1945 – 1990. Je to nový projekt filmových klubov na Slovensku, zastrešený Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom. Viac informácií o projekte tu.

Týždeň vo filme 43/1970V pondelok 5. septembra pred filmom Okhwan na ceste za slobodou uvidíte Týždeň vo filme 43/1970 s týmto obsahom:

•  Monotematický týždenník – venovaný 25. výročiu znárodnenia československej kinematografie.

 

Viac o tomto týždenníku v databáze Slovenského filmového ústavu SK Cinema.

Okhwan na ceste za slobodou

Dokument, Slovensko/Česko
2016, 68 min, v pôvodnom znení (anglicky) so slovenskými titulkami

05. september 2016, 19:00
DCP 2D

Zažite unikátny príbeh Okhwana Yoona. Muža, ktorý na bicykli prekonáva hranice kontinentov i fyzických síl s cieľom znovu zjednotiť Kóreu. Blázon alebo hrdina?

Kórejčan Okhwan Yoon bol bežný absolvent práva a úspešný podnikateľ. V roku 2001 zahodil oblek a kravatu, vzdal sa hľadania rodinného šťastia, vysadol na bicykel a vydal sa na cestu okolo sveta. Prešiel 192 krajín s jediným cieľom: zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu.

Prežil nehody, zranenia, podchladenie, bicykloval s maláriou. Po desiatich rokoch na pedáloch sa rozhodol priniesť najvyššiu obeť s nádejou na zmenu – hladovku pred britským parlamentom, aby upozornil na politikmi stanovenú hranicu v pôvodne jednej krajine. Je to blázon alebo hrdina?

Projekt mladého režiséra Mareka Mackoviča sa stal známym dlho pred dokončením, keď jeho zábery nakrútene s Okhwanom 24. júla 2010 v Nepále použil režisér Kevin Macdonald, ocenený Oscarom, v projekte Ridleyho Scotta Life in a Day, ktorý bol uvedený na prestížnom Sundance Film Festivale.

Pred filmom (o 18.50 h) uvidíte historický kinožurnál Týždeň vo filme 41/1970

Réžia a scenár: Marek Mackovič. Kamera: Martin Štrba. Strih: Marek Mackovič. Producent: Marek Mackovič, Tomáš Kaminský, Peter Neveďal. Účinkujú: Okhwan Yoon a ďalší.