Týždeň vo filme 45/1971

O 18.50 h, teda desať minút pred pondelkovým klubovým filmom (z distribučnej ponuky ASFK), premietame filmové žurnály Týždeň vo filme z rokov 1945 – 1990. Je to nový projekt filmových klubov na Slovensku, zastrešený Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom. Viac informácií o projekte tu.

 

Týždeň vo filme 45/1971V pondelok 3. októbra pred filmom Zem, ktorá hľadá svoje nebo uvidíte Týždeň vo filme 45/1971 s týmto obsahom:

• Gustáv Husák na celoštátnom aktíve vysokoškolských funkcionárov SZM v Bratislave

• Oravská priehrada sa stala symbolom industrializácie Slovenska

• V okrese Dolný Kubín sa za posledných 10 rokov preinvestovalo vyše miliardy korún

• Do národných výborov zvolia občania tých najlepších

• Stará Orava sa dnes sťahuje do múzeí – záchrana kultúrnych pokladov ľudovej tvorivosti

 

Viac o tomto týždenníku v databáze Slovenského filmového ústavu SK Cinema.

Zem, ktorá hľadá svoje nebo

Dokument, Slovensko
2016, 70 min, v pôvodnom znení (slovensky)

03. október 2016, 19:00
DCP 2D

Film cez pohorelské prostredie predostiera obraz o súčasnom Horehroní, ktoré v mnohom prezentuje aj iné časti Slovenska, s nostalgiou spomínajúc na časy minulého režimu.

Príbeh jednej horehronskej obce cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom.

Udržiavanie tradícii ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým zahľadením do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponuka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia.

Pred filmom (o 18.50 h) uvidíte historický kinožurnál Týždeň vo filme 45/1971

Réžia: Erik Praus. Kamera: Peter Kováč. Strih: Ivan Kršiak. Účinkujú: Lukáš Jánoška, Mária Rochovská, Jaroslav Kybák, Anna Refková, Peter Gandžala a ďalší.