Týždeň vo filme 51/1949

O 18.50 h, teda desať minút pred pondelkovým klubovým filmom (z distribučnej ponuky ASFK), premietame filmové žurnály Týždeň vo filme z rokov 1945 – 1990. Je to nový projekt filmových klubov na Slovensku, zastrešený Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom. Viac informácií o projekte tu.

Týždeň vo filme 51/1949V pondelok 24. októbra pred filmom Cesta do fantázie uvidíte Týždeň vo filme 51/1949 s týmto obsahom:

• Vyšívaný dar slovenských žien a iné dary slovenského ľudu k 70. narodeninám J. V. Stalina

V pražskom Veltržnom paláci vystavujú dary vyjadrujúce lásku a vďačnosť J. V. Stalinovi

• V železnorudnej bani Mária-Huta v košickom kraji plnia plán na 113 percent

• Baníci plnia záväzky k II. všeodborovému zjazdu

• Oceliareň Švermových železiarni víťazí v súťaži desiatich oceliarní

Viac o tomto týždenníku v databáze Slovenského filmového ústavu SK Cinema.

Cesta do fantázie

Sen to Chihiro no kamikakushi

Animovaný/dobrodružný, Japonsko
2001, 124 min, v pôvodnom znení (japonsky) s českými titulkami

24. október 2016, 19:00

PROJEKT 100 – 2016

Cesta do sveta nespútanej fantázie, film pre všetkých, ktorí už niekedy mali desať. Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej obrazotvornosti. Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom.

Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov. Naopak, divákov každého veku pohltí unikátnou víziou autora, vďaka ktorej každý záber dýcha čarovnosťou, hravosťou, nápaditosťou, ale aj melanchóliou a emotívnosťou.

Pred filmom (o 18.50 h) uvidíte historický kinožurnál Týždeň vo filme 51/1949

Réžia: Hajao Mijazaki. Scenár: Hajao Mijazaki. Kamera: Acuši Okui. Hudba: Joe Hisaiši.