Týždeň vo filme 52/1952

O 18.50 h, teda desať minút pred pondelkovým klubovým filmom (z distribučnej ponuky ASFK), premietame filmové žurnály Týždeň vo filme z rokov 1945 – 1990. Je to nový projekt filmových klubov na Slovensku, zastrešený Asociáciou slovenských filmových klubov a Slovenským filmovým ústavom. Viac informácií o projekte tu.

 

Týždeň vo filme 52/1952V pondelok 28. novembra pred filmom Skúška dospelosti uvidíte Týždeň vo filme 52/1952 s týmto obsahom:

• Vo Viedni sa konal kongres národov za mier

Stalinská pracovná zmena na Oravskej priehrade

• Čínski baníci na rekreácii

• Nový život v Snine – meste pod Vihorlatom

• VII. celoslovenská výtvarná výstava v Bratislave

 

Viac o tomto týždenníku v databáze Slovenského filmového ústavu SK Cinema.

Skúška dospelosti

Bacalaureat

Dráma, Rumunsko/Francúzsko/Belgicko
2016, 128 min, v pôvodnom znení (rumunsky) s českými titulkami

28. november 2016, 19:00
DCP 2D

PROJEKT 100 – 2016

Film je príbehom komplikovaného vzťahu detí a ich rodičov, o rozhodnutí otca urobiť to, čo je pre jeho dcéru najlepšie.

Romeo Aldea býva v malom horskom mestečku v Transylvánii a svoju dcéru vychovával v predstave, že keď dovŕši 18 rokov, odíde žiť a študovať do zahraničia. Jeho plán sa blíži k svojmu úspešnému koncu – Eliza dostala štipendium na štúdium psychológie vo Veľkej Británii. Už len musí urobiť skúšku dospelosti – maturitu – pre dobrého študenta, ako je ona, je to len formalita.

Deň pred jej prvou písomnou skúškou ohrozí jej plány nehoda. Teraz je Romeo ten, kto musí urobiť rozhodnutie. Sú spôsoby, ako problém vyriešiť, ale žiadny z nich nevyužíva princípy, ktoré on ako otec svoju dcéru učil a ako ju vychovával.

Pred filmom (o 18.50 h) uvidíte historický kinožurnál Týždeň vo filme 52/1952

Réžia a scenár: Cristian Mungiu. Kamera: Tudor Vladimir Panduru. Strih: Mircea Olteanu. Hrajú: Adrian Titieni, Maria Drăguș, Lia Bugnar, Mălina Manovici, Vlad Ivanov, Gelu Colceag, Rares Andrici a ďalší.