Žltá

Film uvedie autorka Ivana Šebestová

Krátky animovaný film, Slovensko
2017, 6 min, bez dialógov

26. september 2017, 19:00
DCP 2D

PROJEKT 100

Film Žltá rozpráva o slobode, hľadaní spontaneity a prijatí seba samého.

Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu.

Film je založený na kontraste dvoch komplementárnych farieb – žltej a fialovej. Žltá farba tradične symbolizuje radosť, slnko, životnú energiu, ale tiež nebezpečenstvo, zatiaľ čo fialová je farbou smútku, duchovna, či tajomstva.

Hlavná hrdinka sa utieka do bezpečného „fialového sveta“, v ktorom je všetko dané a nemenné ako linky notovej osnovy. Vyhýba sa „žltému svetu“, ktorý je premenlivý, spontánny a možno nebezpečný. Bojí sa, čo by sa stalo, keby prijala tento opačný aspekt života. Keď však nakoniec žltú absorbuje, nájde radosť a slobodu symbolizovanú neohraničeným morom.

Krátka snímka Žltá je uvádzaná pred celovečerným filmom Out.

Réžia a námet: Ivana Šebestová. Scenár: Ivana Šebestová, Katarína Moláková. Dramaturg: Ivana Laučíková. Animácia: Ivana Šebestová, Martina Frajštáková. Hudba: Michal Novinski. Zvuk: Tobias Potočný. Klavír: Vladimír Šarišský. Spev: Katarína Kurucová. Strih: Ivana Šebestová. Producent: Katarína Kerekesová (Fool Moon, s. r. o.). Koproducent: Ivana Laučíková (Feel me film, s. r. o.).