Krátke filmy na MFFK Febiofest v Kežmakru

Súťažná sekcia krátkych filmov je súčasťou programu MFFK Febiofest už po štvrtý raz, tohto roku pod novým názvom V strede Európy. Popri hraných, dokumentárnych i animovaných snímkach zo štyroch krajín stredoeurópskeho regiónu – tzv. vyšehradského zoskupenia V4 (zo Slovenska, z Česka, Maďarska a Poľska) – súťažia aj snímky z jednej hosťujúcej krajiny. Na rozdiel od minulých ročníkov nie je piata krajina spomedzi štátov bývalého východného bloku, ale z Rakúska, jedného z našich najbližších susedov, čím sa súťaž posúva ďalej do stredoeurópskeho priestoru.

My vám v programe kežmarského Febiofestu prinášame tri víťazné snímky tejto súťaže – pred celovečernými filmami v pondelok 4. a v stredu 6. apríla o 19.00 h.

 

Odchádzame z tejto krajinyPondelok 4. 4. o 19.00 h (pred filmom Mustang)
ODCHÁDZAME Z TEJTO KRAJINY
(r. D. Jursa, dokument, 2015, Slovensko, 27 min)
Film reaguje na udalosti okolo kontroverzného referenda, ktoré na Slovensku prebehlo vo februári 2015. Je o páre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do života a zvažujú, či je táto krajina vhodným miestom pre ich budúcnosť.
Na MFFK film získal Cenu divákov.

 

 

RovnováhaStreda 6. 4. o 19.00 h (pred filmom Zkáza krásou)
ROVNOVÁHA
(r. B. Wenger, dokument, 2015, 5 min, titulky)
Denise, 20-ročná dievčina, chodí takmer každý deň do viedenského zábavného parku Prater, aby sa povozila na elektronickom kolotoči Tagada, pretože jej to pomáha prekonať ťažkú minulosť.
Na MFFK film získal Hlavnú cenu poroty.

 

ProcesStreda 6. 4. o 19.05 h (pred filmom Zkáza krásou)
PROCES
(r. J. Švarcová, hraný dokument, 2015, Česko, 10 min)
Tanečníčka a choreografka Dora pozvala po päťročnej tvorivej prestávke svojho bývalého študenta Honzu, aby spolu vytvorili tanečné dueto. Možností, o čom by predstavenie mohlo byť, je veľa. Ako sa v tom vyznať? Na pomoc prichádza kamarátka Johana, ktorá funguje ako pomyselné „oko dramaturga“ a pomôže aj s grantmi.
Na MFFK film získal Zvláštne uznanie poroty.